A kutatások szerint az elhízás és az ezzel összefüggésben kialakuló betegségek, állapotok okozhat merevedési zavart is. De vajon elégséges „csak” lefogyni ahhoz, hogy rendeződjön ez a helyzet vagy orvosi kezelés is szükséges lehet? Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa válaszolt a kérdésre.
Mi a kapcsolat az elhízás és a merevedési zavar közt?
Az összefüggések megértéséhez érdemes tudni, hogy az elhízás fenntart a szervezetben egy állandó alacsony szintű gyulladást, valamint növeli az oxidatív stressz mértékét a sejtekben, szövetekben. Ennek következtében alakulhat ki olyan állapotok, amelyek jelentős rizikófaktorai a merevedési zavarnak. Ilyen például:
- Leptin rezisztencia: ennél az állapotnál az agy nem adekvát módon reagál a leptin hormonra, ami a zsírszövetekből „származik” és befolyásolja az éhségérzetet és a táplálékfelvételt. Leptin rezisztencia esetén gyakori tünet a túlevés, a túlsúly és az alacsony tesztoszteronszint. Ez utóbbi a szexuális vágy csökkenéséhez is vezethet.
- Inzulin rezisztencia: az IR szintén egy állapot, amikor a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulin hormonra, ami miatt kevésbé hatékonyan tudják a vérben található cukrot energiává alakítani. Ennek következtében a hasnyálmirigy több inzulint kezd termelni, idővel pedig kialakulhat a cukorbetegség, ami az egyik legjelentősebb kockázati tényező az erektilis diszfunkció szempontjából.
- Cukorbetegség: mivel ez a kórkép az erek, így a pénisz ereinek állapotára is negatívan hat, nem ritka a két probléma együttes jelenléte. Az is előfordulhat azonban, hogy éppen a cukorbetegség kezelésére rendelt gyógyszer okozza vagy tartja fent a merevedési zavart.
- Mindezeken felül az elhízás talaján kialakuló magas vérnyomás, magas koleszterin- és triglicerid szintek szintén hozzájárulhatnak a merevedési zavar meglétéhez.
A fogyás lenne a megoldás a merevedési zavarra?
Sajnos, a helyzet nem ennyire egyszerű, bár kutatások szerint a fogyás nagyon fontos kiegészítő terápiája az elhízott férfiaknál diagnosztizált merevedési zavarnak. Már 2 hónap alatt elért 10%-nyi testsúlycsökkenés is javulást eredményezhet a problémánál, különösen, ha már 2-es típusú cukorbetegség is jelen van. Ráadásul a fogyás emelheti a tesztoszteron szintet, csökkentheti a vércukorszintet, ami minden cukorbetegség szövődmény állapotának javulását hozhatja. Az American Urological Association szerint a merevedési zavar 5 lehetséges oka kezelhető a testsúlycsökkentést célzó étrenddel és mozgásprogrammal:
- probléma a pénisz véráramlásával,
- probléma a pénisz azon képességével, hogy tárolja a vért az erekció során,
- probléma az agyból a pénisz felé haladó idegi jeltovábbítással,
- pszichés, érzelmi problémák,
- bizonyos gyógyszerek (pl. magas vérnyomás elleni gyógyszer, antihisztaminok, antidepresszánsok) mellékhatásai.
A tartós és biztonságos fogyáshoz érdemes életmód orvosi segítséget kérni, amelyben nem csak a dietetikus által összeállított étrend, de a mozgásterapeuta által kidolgozott edzésterv és akár profi stresszcsökkentés is segíthet a célok elérésében – mindezt a meglévő alapbetegségek és lehetőségek figyelembe vételével.
Az életmód mellett az urológiai segítség is fontos
- A merevedési zavar kezelésében – mint sok más betegségnél – nagyon fontos szerepe van a megfelelő életmódnak. Az elhízás esetén szükséges testsúlycsökkentésen túl érdemes felhagyni a dohányzással, kerülni a túlzott alkoholfogyasztást, fizikailag aktívnak lenni és esetleg pszichológus segítségét is kérni. Ugyanakkor az erektilis diszfunkció megszüntetésében sokszor mindezek mellett is szükség van orvosi kezelésre – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. - Leggyakrabban gyógyszeres segítséggel rendezhető a probléma, esetleg egy meglévő alapbetegségre szedett gyógyszer megváltoztatásával, vagy akár a fel nem fedezett alapbetegség kezelésével. Bizonyos esetekben hormonkezelés jelentheti a megoldást, akár helyileg injektálható készítmény formájában, ami rövid időn belüli erekciót eredményez, akár a tesztoszteronhiányt rendező hosszabb távú eljárással. Ha a kivizsgálás során fény derül például egy kismedencei vagy a pénisz területén jelentkező érelzáródásra, lehet szó műtéti megoldásról, mint ahogyan műtét során kerülhet beültetésre a péniszimplantátum is. Vagyis az életmód programmal párhuzamosan alkalmazott orvosi kezeléssel jó eséllyel rendezhető ez a gyakori panasz.
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)