Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos.

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  

  • Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
  • Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
  • Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
  • Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
  • Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet. 

Mikor forduljunk orvoshoz?

Furcsa fájdalom, vérzés, tünet esetén fontos a nőgyógyászati vizsgálat.Ha egy nő számára szokatlan hüvelyi vérzést tapasztal, minél előbb forduljon orvoshoz. Ugyancsak ellenőrzést igényel, ha valaki a menopauza után szembesül vérzéssel. Amennyiben valaki még nem ért el a menopauzáig, és tünetként megjelenik nála a szokásosnál erősebb, esetleg a túl hosszú vérzés, illetve, ha a vérzés a két menstruáció közt lép fel, azzal is fel kell keresni a nőgyógyászt. Az időtartamnak is szerepe van: ha bármilyen szokatlan, az átlagostól eltérő tünet két hétnél hosszabb ideig fennáll, azt is érdemes ellenőriztetni.
- Egyáltalán nem biztos, hogy a kellemetlen, szokatlan, esetleg ijesztő tünet mögött daganatos betegség áll, ezért nem is kell feleslegesen pánikba esni. Az az bizonyos, hogy bármi legyen is a háttérben, azt csak a kivizsgálás után lehet diagnosztizálni, és esetleg kezelni – hangsúlyozza dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája. – Ha pedig esetleg mégis onkológiai betegség okozza a tüneteket, a korai felismerés jobb esélyeket biztosít a gyógyulásra.

Tünetek nélkül is fontos a nőgyógyászati szűrés

Mivel számos daganatos megbetegedés kockázata megnő a kor előrehaladtával, a nőknek rendkívül fontos a rendszeres fizikális és Ultrahangos kismedencei vizsgálat és az úgynevezett rákszűrés, elsősorban a petefészek-, méhnyak- és méhtestrák korai jelei után kutatva. Ekkor nyílik alkalom arra is, hogy a páciensek kórtörténét és családi egészségtörténét megismerve, a nőgyógyász felhívhassa a figyelmet az olyan örökölhető daganatos betegségekre, mint a petefészek-, a vastagbél- vagy az emlőrák. Utóbbival kapcsolatban a nőgyógyásznak lehetősége van arra is, hogy a gyanús jelek alapján Ultrahangos vizsgálatot vagy Mammográfiát javasoljon. (Utóbbihoz kétévente behívót is kapnak a 45 felettiek.) Mindenképpen nőgyógyászati vizsgálaton kell részt venni, ha egy nő rendellenes (akár a szexuális aktus, akár a menopauza utáni) vérzést, fájdalmat, fogyást, más szokatlan tünetet tapasztal.   

Forrás: Nőgyógyászati Központ – Prima Medica(www.nogyogyaszatikozpont.hu)

Megosztás: