A stressz rizikófaktora a kismedencei fájdalom szindrómának

A stressz rizikófaktora a kismedencei fájdalom szindrómának

A fájdalmas vizelés és a húgyhólyagfájdalom a legjellemzőbb tünetek, amelyeket a krónikus kismedencei fájdalom szindróma okozhat. Mivel ennek a tünetegyüttesnek igen komoly rizikófaktora a kezeletlen stressz, így dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa az orvosi kezelés mellett a pszichés támogatás jelentőségére is felhívta a figyelmet.

Nőknél gyakoribb a kismedencei fájdalom szindróma

A kismedencei fájdalom szindróma sokszor stressz hatására lobban be.A krónikus kismedencei fájdalom szindróma egy olyan tünetegyüttes, amely erősen rányomhatja a bélyegét a mindennapokra, ugyanis az alhasi fájdalom, a sürgető vizelési inger, a fájdalmas vizelés és a többi tünet akár az egész napon áthúzódhat.
Ez a tünetegyüttes jóval nagyobb arányban érinti a nőket, akik elsősorban a visszatérő hólyaggyulladás és/vagy a nemi élet zavarai miatt fordulnak orvoshoz. A kismedencei fájdalom szindróma miatt ugyanis kialakulhat gyakori, sürgető vizelési inger, éles hasi fájdalom, nyomásérzés a medencében és fájdalmas közösülés is. A vizeléssel járó fájdalom nem feltétlenül csak egy helyen jelentkezik. Leggyakrabban a húgycsőben és/vagy a húgyhólyagban mutatkozhat a kínzó érzés, de előfordulhat, hogy a nők a hüvelybemenetnél, a férfiak a prosztata környékén tapasztalnak fájdalmat, és az sem kizárt, hogy a húgyvezeték felfutásának irányában a veséig érezhető féloldali fájdalom. A fájdalom maga sokszor a vizelés előtt a legerősebb, amin tulajdonképpen könnyít a vizelés, de az sem kizárt, hogy éppen közben és/vagy utána fáj igazán.
Természetesen a férfiak is küzdhetnek ezzel a tünetegyüttessel, bár náluk a fájdalom a prosztatában, a gátnál, a herezacskóban, a pénisznél és deréktájon jelentkezhet. Emellett olyan alsó húgyúti tünetek is megnehezíthetik az érintettek életét, mint a gyakori vizelés, a nehezített vizelés (például gyenge sugár és erőlködés).

Elsősorban diagnosztizálni szükséges

- Ha felmerül a kismedencei fájdalom szindróma gyanúja, többféle vizsgálatra is szükség lehet. Nőknél fontos a nőgyógyászati és urológiai vizsgálat is, mely utóbbi kapcsán szóba jöhet a hólyagtükrözés, igaz, ez férfiaknál is hasznos lehet - ismerteti dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa.  – Férfiaknál a prosztata érintettségét elsősorban a hagyományos prosztata vizsgálattal igazolhatjuk, de speciálisabb vizsgálatok is felmerülhetnek, mint például az uroflow, az urodinámiás vizsgálat vagy a maradék vizelet meghatározás. Bizonyos súlyosabb esetekben vastagbéltükrözés és CT-vizsgálat is történhet. A diagnózist nem könnyű felállítani, de igen fontos, ugyanis ez alapján kezdődhet meg a kezelés. Ez a legtöbb esetben összetett, és gyakran pszichés segítségre is épül, ugyanis a kezeletlen stressz olyan erős rizikófaktor, hogy sokan egy-egy feszült helyzetben már számítanak is a fájdalom megjelenésére.

Hogyan okozhat a stressz fájdalmat a kismedencében?

Amennyiben a fizikai tüneteket okozó állapotnál kizárták a szervi okokat, érdemes lelki oldalról közelíteni az „üzenethez”, ami a testtől érkezik. Bizonyos testi betegségek kialakulásában az érzelmi tényezőknek kiemelt szerepe van. A hosszantartó stressz a szervezet számára nagyon megterhelő, a szervezet feléli energiáit, ezáltal az immunrendszer összeomlik, megnyitva az utat a testi megbetegedések kialakulásához, fentmaradásához, vagy kiújulásához.
Egy másik oldalról megközelítve, szomatizációs betegséget idézhet elő az a folyamat, mely során a felidézhető emlékezetből kitiltott tudattartalom a ’tudattalanba’ kerül. Mivel egy dolog tudásától meg lehet szabadulni bizonyos elhárító mechanizmusokkal, de a feszültségtől nem, ezért az kerülő úton tör felszínre, tehát betegség formájában kerül kifejezésre. Pszichológusok szerint tipikusan ilyen betegség lehet a kismedencei fájdalom szindróma, amely egyfajta görcsösséggel, elengedési problémával jár, és igen gyakran stresszes élethelyzetek kapcsán alakul ki. Ebben az esetben az urológiai kezelés mellett érdemes pszichés támogatást is keresni.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

Megosztás: