Ultrahang

Az aspirációs citológia egy olyan diagnosztikus eljárás, amely során ultrahangos vezérlés mellett egy vékony tűt vezetünk az adott területre, hogy onnan vákuum segítségével sejtmintát vegyünk, amit aztán egy kenetre kenve a citológus mikroszkóp alatt megvizsgálhat. Ezzel a módszerrel nem csak az állapítható meg, hogy a képlet milyen valószínűséggel jó- vagy rosszindulatú, de arra is alkalmas, hogy az emlőben lévő folyadék tartalmú képletek, például panaszt okozó ciszták vagy szeromák tartalmát leszívják. Dr. Török Bálint, az Ultrahangközpont – Prima Medica radiológusa mutatta be az aspirációs citológia folyamatát.

Várandósokban és szoptatós édesanyákban sokféle bizonytalanság merül fel a képalkotó vizsgálatok kapcsán. Amennyiben azonban szükségessé válik az emlő vizsgálata ebben az érzékeny időszakban, fontos tudniuk, hogy melyik eljárás biztonságos és melyikre mikor lehet szükség. Ezt a témát járta körbe dr. Horváth Barnabás, az Ultrahangközpont radiológusa.

A megnagyobbodott nyirokcsomókat eredményező állapotok spektruma rendkívül változatos, ezért nem kell egyből a legrosszabbra gondolnunk, amikor nyirokcsomó- duzzanatot tapintunk a nyakunkon – mutat rá dr. Róna Ágnes, az Ultrahangközpont szakorvosa, akit az ultrahangvizsgálattal igazolt, morfológiailag bizonytalan nyirokcsomók aspirációs mintavételéről kérdeztünk.

A hónaljban kitapintott nyirokcsomó-megnagyobbodás lehet emlő eredetű, de számos egyéb betegség, kórkép és gyulladás kísérő tüneteként is megjelenhet. Amint arra dr. Róna Ágnes, az Ultrahangközpont radiológusa felhívta a figyelmet, az eltérések típusáról és azok pontos elhelyezkedéséről a lágyrész ultrahangvizsgálat adhat pontosabb diagnózist.

Az emlőciszták jól körülhatárolt, folyadékkal telt tömlőcskék, amelyekkel elsősorban a 35-55 év közötti, menopauza előtt álló hölgyek körében találkozunk. Bár jóindulatú elváltozásokról van szó, időnként mégis kellemetlen tüneteket okozhatnak. A tünetek tisztázásában az ultrahangvizsgálat a leggyakrabban alkalmazott módszer – tudtuk meg dr. Gergely Máriától, az Ultrahangközpont emlő- és pajzsmirigy ultrahang specialista, radiológus szakorvosától.

A csecsemőkori csípőszűréssel időben kiszűrhetők a csípőízület rendellenességei, és megelőzhetők a fiatal felnőttkorra kialakuló súlyos szövődmények, a csípőfájdalom és járásnehezítettség. Dr. Bánhegyi Barbarát, a Gyermekgyógyászati Központ radiológus szakorvosát arról kérdeztük, miért van szükség a babák fizikális vizsgálata mellett az ultrahangos szűrésre is.

A vállfájdalom igen gyakori problémának számít, hiszen egy erősen igénybe vett és széles mozgástartománnyal bíró ízületről van szó. Sokszor a probléma magától elmúlik, azonban előfordulhat, hogy a vállfájdalom tartósan megmarad, illetve egyéb panaszok is társulnak hozzá. Az Ultrahangközpont ízületi ultrahang specialista radiológusát, dr. Bánhegyi Barbarát a vállfájdalom lehetséges okairól kérdeztük, valamint arról, milyen elváltozások vizsgálhatók ultrahanggal.

A hasfájás, a székrekedés, a puffadás meglehetősen gyakori panaszok gyerekeknél, és a hányás sem ritka jelenség. Azonban, ha a tünetek nem múlnak el, esetleg kiújulnak, vagy mások is társulnak hozzájuk, mindenképpen fontos utánajárni, mi okozhatja azokat. Ebben a diagnosztizálási folyamatban nyújthat nagy segítséget a hasi ultrahang, amellyel kapcsolatban dr. Kövi Rita, az Ultrahangközpont csecsemő- és gyermek radiológusa ad hasznos tanácsokat a szülőknek.

Az emlőrák évente közel 2000 nő életét követeli Magyarországon, és ennek oka jórészt abban keresendő, hogy többségüknél már csak előrehaladott klinikai stádiumban ismerik fel a betegséget. Holott a korai felismerés és kezelés az eredményes kezelés legfőbb záloga. Az önvizsgálat és a képalkotó diagnosztika jelentőségére dr. Nyemecz Dorottya, az Ultrahangközpont radiológusa, az emlő ultrahang specialistája hívta fel a figyelmet.

Az emlő ultrahang vizsgálat egy biztonságos, fájdalmatlan, sugárterheléssel nem járó képalkotó módszer, ami bizonyos pontig önmagában is elégséges lehet az emlő vizsgálatára. De mi történik akkor, ha a radiológus gyanús képletet talál, mi lehet a következő lépés, ha az ultrahang eredménye további vizsgálatokat tesz szükségessé? Dr. Gergely Mária, az Ultrahangközpont radiológusa válaszolt a kérdésekre.

A prosztata megnagyobbodás igen gyakori problémának számít, melynek előfordulása az életkor előrehaladásával emelkedő tendenciát mutat. Amellett, hogy igen kellemetlen tüneteket okoz, olyan egészségügyi veszélyeket is rejt, mint a húgyúti fertőzések vagy a vesekövesség. Dr. Csemez Imrét, az Ultrahangközpont radiológusát a prosztata megnagyobbodás diagnosztikájáról kérdeztük.