Szemészet

Noha mind a zöldhályog mind a szürkehályog elnevezésű szembetegségről sokan hallottak, csak kevesen vannak, akik tisztában vannak a kettő közti különbséggel. Mindkettő gyakori szembetegség, mindkettő jellemzően az életkor előrehaladásával válik nagy jelentőségűvé, és mindkettőnek hasonlóan hangzik a magyar neve, sőt gyakran egyazon szemen is kialakulhatnak. A két állapot és kezelésük, valamint a látásra és az életminőségre gyakorolt hatásuk azonban gyökeresen különbözik. Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa és glaukóma specialistája a két betegség főbb jellemzőit összehasonlításban mutatja be.

Sokan tapasztalják a látás átmeneti, néhány perces, néhány órás elhomályosodást, ami időnként visszatér, és különösebb kezelés nélkül elmúlik. Ilyen esetben mindig gondolni kell a vérnyomás hirtelen változására, ami lehet mind jelentős emelkedés, mind jelentős csökkenés. Betegként nem könnyű a romló könnytermelés vagy a szem túlzott igénybevétele miatt jelentkező, egyszerű szemcsepp kezelést igénylő, néhány perces homályos látást elkülöníteni az élettartam és életminőség tekintetében meghatározó jelentőségű vérnyomás problémák okozta homályos látástól. Ezért fontos, hogy tudjuk, mikor célszerű szemészeti kivizsgálást kezdeményeznünk átmeneti homályos látás esetén. A magasvérnyomással összefüggő, az azt jelző szemfenéki elváltozásokról és a szemészeti kivizsgálásról Prof. Dr. Holló Gábort, a Szemészeti Központ szemorvosát, glaukóma specialistáját kérdeztük.

Egyetlen szervünk sem képes olyan jól látható élethű képet adni vénáink és artériáink állapotáról, mint a szemünk. Dr. Csobay Ildikó, a Szemészeti Központ szakorvosa szerint a magas vérnyomás első jeleit néhány esetben a szemfenéki vizsgálattal fedezik fel.