Nem csak a fertőtlenítés miatt lehet száraz, repedezett a keze

Nem csak a fertőtlenítés miatt lehet száraz, repedezett a keze

A hideg évszakban és a hónapok óta tartó rendszeres fertőtlenítés miatt is sokan küzdenek a kezük kiszáradt, repedezett bőrével, amelynek kezelése számos házi praktikával megoldható. Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy betegség is okozhat ilyen tünetet.

Meggyengülhet a bőr védőfunkciója

Az elhúzódó hideg idő valódi kockázatot jelent a bőrnek, ezen belül is a kezeknek. Ilyenkor ugyanis a külső és a belső levegő is szárazabb, különösen a fűtés miatt. Az sem segít a bőr állapotán, hogy a COVID-19 és más fertőzések elkerülése miatt gyakrabban mosunk kezet, és használunk fertőtlenítőszereket. Ilyenkor ugyanis minden alkalommal leoldódik a bőrön lévő természetes védőréteg, ami sokaknak annyira megviseli a kezét, hogy az kiszárad, berepedezik, sőt, akár vérzik is.
Ahhoz, hogy ez a folyamat megelőzhető legyen, vagy a már kialakult probléma váljon kezelhetővé, meg kell erősíteni a bőr barrier- vagyis gátfunkcióját. A barrier fő feladata a víz- és lipidtartalom szabályozása. Az áteresztőképességet szabályozó barrier képes meggátolni, hogy kórokozók, kémiai anyagok jussanak a hámba. Ezen kívül jelentősen csökkenti a hámon keresztüli víz- és elektrolit vesztést, így óvja a szervezetet a kiszáradástól. Tehát a gyenge barrierfunkció szinte egyenes út a bőrszárazsághoz.

Ilyen a jó hidratálás

A tenyér, kéz viszketését, kiszáradását pikkelysömör és ekcéma is okozhatja.A külső és belső hidratálás különösen fontos ezekben a hónapokban. Utóbbi érdekében a napi 2.5 liter folyadék elkortyolására kell törekedni, a külső hidratálás pedig leginkább kézkrémekkel valósulhat meg. A megelőzésben és már a kezelésben is elengedhetetlen a hidratáló készítmények használata, amelyeket nem csak a tenyérre, de a kézfejre és a körmökre is ajánlott kenni, hiszen ezek a területek is kiszáradhatnak. Nem csak reggel és este ajánlott a kézkrémezés, de minden kézmosás után is. De milyen terméket érdemes választani? A bőrgyógyász szerint két fő összetevő van, amely igazán fontos ezekben a készítményekben.
Az emollientek olyan anyagok, amelyek miatt kenhetőbbé válik a krém, és amelyek puhítják, nyugtatják a bőrt. Ezek az anyagok rövidtávon hatnak:  javítják a bőr állapotát közvetlenül az alkalmazás után. Sok emollientnek elzáró és vízmegkötő tulajdonsága is van, vagyis hidratálnak is egyben. Ide tartoznak például az olyan összetevők, mint a lanolin, a jojoba olaj, a squalene, ami egy, a bőr által termelt faggyúban is megtalálható természetes olaj.
A másik fontos összetevő a vízmegkötők csoportja, amely a bőr környezetéből köti meg a vizet, így hidratál. Ilyenek például a glicerin, a hialuronsav, a sorbitol, a tejsav vagy a karbamid. Erős kiszáradás esetén érdemes lehet gazdagabb, kakaó- vagy sheavajas kézkrémeket választani.   

Mikor érdemes orvoshoz fordulni?

- Akik különösen érzékeny bőrűek és szenvednek a kiszáradt, cserepes kezük miatt, azoknak olyan apróságokra is érdemes figyelniük, mint a szappanválasztás. Ajánlatosabb ugyanis kíméletesebb, természetes készítményeket választani és forró helyett langyos vízzel kezet mosni, amit rögtön hidratálás követ. Alkoholos kézfertőtlenítőt pedig tényleg csak indokolt esetben ajánlatos használni – hangsúlyozza dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza.  – Ugyanakkor komolyan kell venni, ha a tünetek nem enyhülnek, esetleg romlanak, testszerte máshol is jelentkeznek, hiszen gyulladás, pikkelysömör és ekcéma is állhat a háttérben.  Az akut tenyér-talpi ekcéma (dyshidrotikus ekcéma) egyik legfeltűnőbb tünete az erősen viszkető, mélyen ülő, apró hólyagok megjelenése. A hólyagok néhány hét után általában elmúlnak, de a bőr jellemzően száraz, piros, repedezett marad. Ugyanakkor a hólyagok nem csak esztétikai problémát jelentenek, de utat nyithatnak különböző kórokozóknak, a bakteriális felülfertőződés pedig súlyosbítja a kellemetlen tüneteket. A betegség éveken keresztül, akár havonta belobbanhat – különösen az erős igénybevétel, így például a gyakori kézmosás, fertőtlenítés miatt. Előfordul, hogy a vizsgálat során kiderül, hogy steril körülmények között ki kell ürítenünk a hólyagokat, amit semmiképpen sem ajánlok házilag kivitelezni, hiszen a nem szakszerű beavatkozás felülfertőzést is eredményezhet. Hosszabb távon a viszketés ellen elrendelhetünk antihisztaminokat, a gyulladás és irritáció visszaszorítására pedig akár szteroid tartalmú készítmények átmeneti használatát. A hidratálás pedig bőrbetegség esetén gyakran speciális, bőrgyógyász által javasolt készítményekkel ajánlott.

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

 

Megosztás: